Tortë e shpejtë me banane: Përzien, bën fillin, e ha për 15 minuta! - Gazeta Express

Shneta

Gazeta Express

22/11/2019 10:23

Tortë e shpejtë me banane: Përzien, bën fillin, e ha për 15 minuta!

Shneta

Gazeta Express

22/11/2019 10:23

Torta e shpejtë, nuk kushton shumë dhe është mjaft e bollshme që do ta kënaqë cilitdo që do t’ia servirni

Përbërësit:

▪ 150 g biskota

▪ ½ l qumësht

▪ 3 banane të mëdha

▪ 2 puding vaniljeje

▪ 3 lugë sheqer

▪ 100 g gjalpë

▪ 200 g krem të rrahur

Përgatitja:

Në qumësht qitni sheqerin, shtoni pudingun dhe zieni. Hiqeni nga zjarri dhe në puding të nxehtë shtoni gjalpin.

Përzieni mirë që të bashkohet. Biskotat e bluara shtoni në puding të nxehtë.

Qiteni në tepsi të cilën duhet ta lyeni pak me gjalpë.

Bananet pritni përgjysmë për së gjati dhe rendisni në puding.

Lini të ftohet dhe zbukurojeni me krem të rrahur