Tensionet Kosovë - Serbi, Hill zbulon pritjet që ka për 1 shtatorin - Gazeta Express
string(64) "tensionet-kosove-serbi-hill-zbulon-pritjet-qe-ka-per-1-shtatorin"

Tensionet Kosovë – Serbi, Hill zbulon pritjet që ka për 1 shtatorin

Lajme

Gazeta Express

11/08/2022 17:14

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill ka folur për takimin e 18 gushtit mes Kurtit dhe Vuçiqit si dhe paralajmërimet për zbatimin e vendimit të qeverisë së Kosovës më 1 shtator.

Pasi qeveria e Kosovës njoftoi se nga shtatori do të nisë zbatimin e vendimeve të shtyra më parë për targat dhe leternjoftimet, një nga pyetjet ishte nëse ekziston mundësia e një konflikti të ri në lidhje me tranzicionet administrative më 1 shtator dhe si po përgatitet ambasada për një skenar të tillë.

Lexo Edhe:

Christopher Hill, megjithatë, në përgjigjen e tij thekson se ekziston një mundësi më e madhe për përparim real në dialog sesa për probleme.

“Është e qartë se Beogradi dhe Prishtina duhet të bëjnë më shumë në zgjidhjen e çështjeve të kontestuara. Ata kanë ndërmjetësues mjaft të mirë nga Bashkimi Evropian dhe SHBA-të janë shumë aktive. Mezi pres të shoh një përparim dhe mendoj se të gjithë mund të qëndrojmë për këtë dhe sigurohuni që të gjithë të jenë në detyrë dhe të presin përpara”, tha ambasadori.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje për qëndrimet e ndryshme të Serbisë dhe SHBA-së ndaj Rusisë, përkatësisht për faktin se Beogradi zyrtar nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë, Hill thotë se është e nevojshme që SHBA-të dhe Serbia të punojnë së bashku për çështje të rëndësishme dhe të bihet dakord.

Mendoj se kemi një të ardhme shumë të mirë përpara nesh. Është e qartë se ne kemi një marrëdhënie të ndryshme për çështjen e sanksioneve kundër Rusisë. Serbia ka një qëndrim të ndryshëm nga partnerët evropianë, por mendoj se është e rëndësishme të përqendrohemi në gjërat për të cilat jemi dakord dhe të përpiqemi të ecim përpara së bashku”, tha Hill.

Ambasadori është pyetur edhe se “pse SHBA-të e mbështesin integritetin territorial të Ukrainës, por jo të Serbisë?”.

Hill, megjithatë, thotë se situata në Ukrainë është krejtësisht e ndryshme.

“Ne kemi një fqinj të Ukrainës që e sulmoi atë, sulmoi civilët e saj dhe vazhdoi të bombardojë qytetet e saj. Ukraina me të vërtetë duhej të luftonte kundër këtij sulmi absolutisht keqdashës nga Rusia që vazhdon edhe sot e kësaj dite,” tha Hill.