“Takimi që shkarkoi Ylli Rakipin nga puna, Rama i ka kërkuar Frangajt ‘kokën’ e Fevziut” - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

19/07/2019 21:44

“Takimi që shkarkoi Ylli Rakipin nga puna, Rama i ka kërkuar Frangajt ‘kokën’ e Fevziut”

Ballina

Gazeta Express

19/07/2019 21:44

I ftuar në studion e lajmeve të Fax News ditën e sotme ka qënë gazetari Artur Çani i cili ka komentuar situatën politike në vend, por më tepër gazetari Çani ka folur për lëvizjet e reja që pritet të bëhen ne televizonet shqiptare të cilat janë të instrumentara nga kryeministri Edi Rama.

Artur Çani ka bërë ditën e sotme publike lëvizjet që priten të bëhen kundrejtë gazetarëve si Ylli Rakipi, Blendi Fevziu, Adi Krasta apo dhe Eni Vasili.

Sipas gazetarit fatet e profesionistëve të pushtetit të katërt vendosen në një darkë mes kryeministrit dhe pronarve të mediave.

“Ylli Rakipi ka qënë një nga personazhet që ka qenë në shërbim të Ramës dhe ka gënjyer për hesapet e kryeministrit. Por sëfundi ai ka qënë një nga kritikët më të mëdhenj të tij. Ditën e hënë Rama është takuar me pronarin e televizionit ku punon Ylli Rakipi dhe ai nuk do të punoj më aty. Çfarë vlere ka e gjithë kjo?

Dhe kjo është një pjesë, sepse një nga të përzgjedhurit e Ramës, Sokol Balla shkon drejtor informacioni tek News 24. Ai do të tentoj të vendos në kërkes e para përgjegjësisë dhe Adi Krastën, i cili nuk është i përfshirë në këto gjëra.

Rama ka takuar gjithashtu dhe pronarin e Klanit, zotin Frangaj, dhe i ka kërkuar atij të lëviz Blendi Fevziun.

Rama u përpoq ta rrëzonte pushtetin e katërt duke e quajtur kazan, por kjo i’u kthye në të keqe të vetes.

Këto janë të gjitha ndryshime për interesa të qarta politike. Fati i një gazetari diskutohet në një tavolinë darke, dhe ky nuk është rasti i parë që ndodh.

Si do sillemi ne me këtë situatë? Do vazhdojmë t’i bindemi?!

Sigurisht që pronarët e mediave bëjnë lojrat e tyre. Ata i bëjnë ndryshimet për të marrë përfitimet jo se janë të bindur.

Flitet për Ylli Rakipin, Eni Vasilin, Blendi Fevziun, të gjitha këto lëvizje tregojnë që përgatitjet e Ramës janë të rëndësishme për të hedhur hapin e radhës.”-ka thënë ndër të tjera Artur Çani.