Asistet e Xhakës dhe Shaqirit ia sollën fitoren Zvicrës kundër Islandës


15/10/2018

Zvicra ka arritur sot një fitore të madhe kundër vikingëve të Islandës pasi që i ka mposhtur ata me rezultat 0-2 në Raikaëik.

Zvicra ishte më kërkuese edhe në pjesën e parë dhe pati më shumë mundësi për të shënuar por edhe rastet ishin të saj.

Megjithatë, gol nuk pati në këtë pjesë dhe të dy golat e tjerë u shënuan në pjesën e dytë.

Pjesa e dytë ishte shumë më e mirë për Zvicrën dhe të goli i parë arritën në minutën e 51’të, ku Granit Xhaka bëri një asist për Haris Seferovic që shënoi për golin e parë.

Shqiptarët ishin protagonistë edhe në golin e dytë të Zvicrës.

Në minutën e 66’të, Shaqiri bëri një krosim për Lang, i cili shënoi golin e dytë.

Deri në fund të ndeshjes islandezët u munduan që të bëjnë diçka për të kthyer rezultatin por nuk patën sukses.

Islanda pas shumë insistimeve arriti që të ngushtoi epërsinë dhe këtë e bën në minutën e 80 me një gol të bukur nga Alfred Finnbogason.

Islanda ishte shumë afër për ta barazuar rezultatin në minutat e fundit, sidomos në minutën e 85 ku mbrojtësit zviceran largojnë nga vija fatale e portës topin.

Me këtë fitore Zvicra bën gjashtë pikë nga 3 ndeshje të zhvilluar.

Zvicra duhet ta mposhtë Belgjikën në shtëpi për ta marrë vendin e parë në grup, ndërkaq Islanda që në edicionin e radhës së Ligës së Kombeve nuk do të luajë më në Ligën A, por në Ligën B te Kombeve. /GazetaExpress/

Te fundit nga kategoria


Kthehu lart