Sot Dita Ndërkombëtare e të Zhukurve- Këshilltari i kryeministrit kujton zhdukjen e fqinjes së saj 18 vjeçare - Gazeta Express

Sot Dita Ndërkombëtare e të Zhukurve- Këshilltari i kryeministrit kujton zhdukjen e fqinjes së saj 18 vjeçare

Lajme

Gazeta Express

30/08/2019 15:30

Sot është Dita Ndërkombëtare e Personave të Pagjetur. Në Kosovë ka pasur një marsh në kryeqytet duke kërkuar që të bëhet më shumë për fatin e të pagjeturve. Edhe shumë fytyra publike kanë kërkuar që kjo temë të bisedohet në dialogun përfundimtar me Serbinë.

Këshilltari Politik në zyrën e Kryeministrit në largim të Kosovës, Gazmend Syla, ka kujtuar ngjarjen e rëndë në familjen Prelvukaj në Pejë.

Vajza 18 vjeçare e kësaj familje, Lindita Deli Prelvukaj, ishte rrëmbyer nga forcat serbe në maj të vitit 1999 dhe prej asaj dite nuk ishte parë më. Atë ditë ishin vrarë nga kjo familje edhe Beqir dhe Gani Prelvukaj.

Ky është shkrimi i plotë i Gamend Sylës:

/Gazeta Express/