Si u bë tentimvrasja e Ficos “atentati i Vuçiqit”, edhe në këtë rast ai e përfshiu emrin e Kosovës - Gazeta Express
string(95) "si-u-be-tentimvrasja-e-ficos-atentati-i-vuciqit-edhe-ne-kete-rast-ai-e-perfshiu-emrin-e-kosoves"

Si u bë tentimvrasja e Ficos “atentati i Vuçiqit”, edhe në këtë rast ai e përfshiu emrin e Kosovës

Lajme

Gazeta Express

20/05/2024 11:16

Gazetarja serbe Sandra Petrushiq ka realuzuar një tekst për Radar-in rreth një propagande që u bë në Serbi ditën kur u bë ateëntat ndaj kryeministrit sllovak Robert Fico.

Sipas saj, lajmi për tentimvrasjen e kryeministrit sllovak dhe mikut të madh të SNS, Robert Fico, është publikuar në orën para pak ditësh 15:15.

Lexo Edhe:

“Dhe ndërsa politikanët në mbarë botën bënë atë që bëhet në situata të tilla – vëzhguan nga afër situatën, prisnin njoftimin e mjekut dhe i jepnin mbështetje familjes, partia në pushtetin e Serbisë u ul para kompjuterëve dhe filloi, pa asnjë kontroll, të lëshonte njoftime për kërcënimet monstruoze dhe për vrasjen e ardhshme të Aleksandër Vuçiqit, sikur plagosja e Fico-it, “një nga të paktët liderë të lirë dhe liridashës në Evropë dhe një mik i madh i Serbisë” (A. Vuçiq), ishte vetëm një prelud i ngjarjes së vërtetë”

Sipas saj, deri në orën 20:00, pra para se të përfundonte operacioni pesë-orësh i kryeministrit sllovak, në faqen e SNS-së u rreshtuan shumë mbrojtës të jetës së Vuçiqit, megjithëse në atë moment ai ishte në Shtëpinë Ruse dhe jo në sallën e operacionit.

Sandra Bozhiç reagoi e para parandaluese dhe ndoshta edhe pak psiqike, sepse sulmi i panikut nga kërcënimi me jetë i Vuçiqit dhe sulmi i inatit për shkak të kundërshtimit vrasës, e pushtoi atë ende pa marrë vesh se Fico ishte plagosur.

Po të shtohen të gjitha këtyre njoftimeve zyrtare deklaratat e rrufeshme të kreut të shtetit, përfshirë edhe vetë kryeministrin Millosh Vuçeviq, se “është skandaloze por edhe e pritshme që të mos ketë dënime të tilla monstruoze nga kundërshtarët e tij politikë, të cilët janë. vetëm duke treguar ngjyrat e tyre të vërteta”, por edhe se “Presidenti Vuçiq ka treguar dhe dëshmuar se asnjë kërcënim dhe presion nuk mund ta trembë dhe ta lëkund”, atëherë lind pyetja – çfarë atentati po përgatitet dhe a është më i rëndë se njëqind e mëparshmi. apo që qytetarët nuk e vunë re, por hynë gjithsesi në poezinë epike dhe u bënë pjesë e programit të SNS?

Në rastin e tentimvrasjes së Robert Fico, vetëm progresistët ishin shkaba me pak ndihmë nga Aleksander Vulin, i cili shkoi aq larg sa e karakterizoi vrasjen e kryeministrit sllovak si pasojë e mbështetjes së tij për Serbinë dhe refuzimit të saj për të njohur Kosova

“Epo, faktet thonë se ai nuk po bëhet gati, pasi policia i hoqi lirinë atentatorit të mundshëm në një aksion të shpejtë. Ajo nuk na informoi nëse kishte gjetur armë, plane, ndonjë grup të organizuar që komandonte ai, por i tha Dragan Mijatoviqit nga Sombori, i cili në rrjetin social X, pas sulmit në Handlov, kishte shkruar se “ishte një provë për Vrasja e Presidentit të Serbisë”, ndalim i caktuar policor prej 48 orësh. Sido që të jetë, më shumë se sa u përcaktua autorit të mesazhit drejtuar Radomir Lazoviqit në të njëjtin rrjet “nuk do të të mbrojmë, ndoshta përfundoi si Oliver Ivanoviç kështu që le të festojmë”, Miroslav Aleksiqit “jeni të vetëdijshëm se ju mos e keni Slavkon t’ju thotë ‘kujdes plumb’ ose Marinika Tepiq në Facebook ‘të qetësoheni se do të vritet’…”

Fatkeqësisht, keqpërdorimi i vrasjes së kryeministrit sllovak nuk përfundon me kaq, por shkaba që i atribuohet opozitës vazhdon nga ana e Presidentit të Serbisë. I tronditur dukshëm nga fati i mikut të tij, ai ka ndarë me qytetarët këtë histori:

“Ai është një udhëheqës i madh me vullnet të paepur që rrallë gjendet”. Kjo qe po thonë është e pakuptimte qe është kështu, është njeri qe ka trurin e tij. Unë nuk mund ta krahasoj veten me të, por sot shumë njerëz në Mal të Zi u habitën ku Vuçiq mori guximin të thoshte të gjitha këto për fuqitë e mëdha, ai erdhi në një vend të NATO-s për të thënë gjithçka për ta, për të thënë për nikoqirin, të them për dikë tjetër, i treti, i pesti, edhe pse sigurisht kujdesesha se si dhe në çfarë mënyre flisja. Por unë i qëndrova me vendosmëri qëndrimeve të Republikës së Serbisë”.

“Epo, nëse do të bëhemi të imët, duket pak më shumë si një eulogji për veten e tij sesa për Fico-in, por Vuçiq e përmirësoi pak situatën duke njoftuar se sapo të përfundojë ai moment vetë-admirimi, ai do të hidhet në merrni Orbanin dhe shkoni me të për të vizituar mikun e tij sllovak. Dhe kjo, natyrisht, nuk kishte të bënte me një përpjekje për ta përdorur atë ngjarje tragjike për marketing personal dhe promovimin e miqësisë së tij me autokratët evropianë, por ishte vetëm një çështje e shqetësimit të ngrohtë miqësor. Gjynah që u pengua nga familja Fico, të cilët vlerësuan se në këtë moment ai kishte më shumë nevojë për kujdes mjekësor sesa fjalët e ngrohta të Vuçiqit. Dhe kjo është një fjalë që mund të fitohet në zgjedhjet e ardhshme lokale”, shkruan Sandra Petrushiq