Shqiptarët në “shënjestër” të shtetit zviceran për vjedhje e mashtrime - Gazeta Express

Gazeta Express

16/05/2019 12:47

Shqiptarët në “shënjestër” të shtetit zviceran për vjedhje e mashtrime

Gazeta Express

16/05/2019 12:47

Skandalet e kosovarëve në Zvicër nuk kanë të ndalur. Pas reperes Loredana Zefi, edhe një kosovare tjetër po akuzohet për mashtrim. 36 vjeçarja, Imera I, ashtu siç i referohet mediumi zviceran “20 minuten”, po akuzohet se duke u shtirur si mjeke u ka marrë një çifti zviceran mbi 200 mijë franga. Ndryshe, ky është skandali i tretë i kosovarëve në Zvicër për të cilat kanë raportuar mediumet zvicerane në 10 ditët e fundit.

Gazeta Express

Brenda vetëm 10 ditëve, është raportuar për tri skandale të kosovarëve në Zvicër. Borxhe, mashtrime e vjedhje janë akuzat me të cilat po përballen shtetasit kosovarë atje.

Gjithçka filloi me akuzat ndaj reperes kosovare, Loredana Zefit. Ajo po akuzohet për mashtrim dhe vjedhje të parave.

Një çift nga Zvicra po e akuzon Zefin se e ka mashtruar atë për t’ia marrë një shumë të madhe parash, duke u prezantuar si një person tjetër, e madje edhe duke i kërcënuar për t’i dhënë paratë, raporton 20 minuten, përcjell Gazeta Express.

Bëhet fjalë për Petran Z. (52 vjeçe) dhe Hans Z. (53 vjeç), të cilët janë futur në borxh të thellë dhe kanë humbur pasurinë e tyre.

Në këto akuza, të cilat Petra i ka bërë në korrik të viti 2018, Loredana dhe vëllai i saj Berati akuzohen për mashtrim, zhvatje, detyrim dhe kërcënim.

Nuk shkuan as dy ditë nga ky skandal, e u raportua edhe për një kosovar tjetër në Zvicër, i cili po hetohet për miliona euro borxh ndaj shtetit zviceran.

Kompania e cila është e udhëhequr nga Arton B, ka miliona borxh dhe është paditur në të njëjtën kohë.  Ai po hetohet për mashtrim dhe për pastrim parash.

Ndërkohë, sot mediumi zviceran “20 minuten” ka raportuar për skandalin e radhës nga një kosovare atje.

36 vjeçarja, Imera I, ashtu siç i referohet mediumi zviceran “20 minuten”, po akuzohet se duke u shtirur si mjeke u ka marrë një çifti zviceran mbi 200 mijë franga.

Një nga viktimat është fqinji i saj, Georg G.*, të cilit Imera ia ka marrë 212 mijë franga. Në mars 2019, ai e denoncoi në policinë e Schaffhausenit Imeran për mashtrim komercial dhe falsifikim dokumentesh.

Policia nuk ka komentuar rastin për shkak të hetimeve. Për Imera I. aplikohet prezumimi i pafajësisë.

Gjithçka filloi në dhjetor të vitit 2017.  Georg G. dhe gruaja e tij Felicia G* kishin një marrëdhënie fqinjësore me Imera I.

 “Ne shpesh kemi bërë ‘grill’ së bashku”, thotë G. Imera i kishte rënë ziles së tyre në një mëngjes.

 “Gruaja ime dhe unë vetëm po qëndronim ulur në mëngjes, kur ajo kërkoi urgjentisht 40 mijë franga”, thotë G. “Ajo tha se do të humbiste pacientët e saj nëse nuk do t’ia jepnim paratë”, thotë G.

Të nesërmen çifti vendosi ta ndihmonte fqinjen e tyre.

“Imera kërkoi paratë në dorë, të cilat ia dhash, 40 mijë euro”, tha Georg G. Ai dhe bashkëshortja e tij nuk kishin dyshuar kurrë se Imera do t’ia kthente atyre borxhin brenda një kohe të shkurtër.

“Ajo ishte mjeke, është parë shpesh me qese mjekësore, dhe ajo mund të krijojë pasuri”. Ata kanë treguar se ‘mjekja’ fitonte 30 mijë franga në muaj dhe prandaj mund t’i bënte lehtë paratë për ta kthyer borxhin deri në fund të marsit”, thotë George G.

Kjo është arsyeja pse Georg G. ia dha kaq shumë para kosovares

Imera I. ua dëshmoi atyre ‘kredibilitetin’ e saj me dokumente të rreme. Ajo pretendoi se kishte shitur një pronë të trashëguar me vlerë 2.8 milionë euro tek Herbert Stocker, drejtori i Bankës Reiffeisen, siç pretendonte ajo.

Por kontrata e blerjes doli të jetë e falsifikuar: Reiffeisen nuk e njihte Gerbert Stockerin. Përveç kësaj,  vepra e dyshimtë për blerjen e një prone në Kosovë me vlerë 250 mijë euro sipas kryetarit të Prishtinës ishte gjithashtu falsifikim.

Por, përveç kontratës së blerjes së shtëpisë, ajo falsifikoi edhe diplomën e universitetit.

Një dokument i Fakultetit të Mjekësisë të Universitetit të Cyrihut tregon se Imera I* është doktorante e mjekësisë. Por Universiteti i Cyrihut konfirmon se diploma është falsifikuar.

Ndërkohë, një kontratë e rreme e punës midis Imerës I dhe spitaleve në Schaffhausen e përcakton atë si mjeke.

Ka madje dëshmi për paga të rreme, sipas të cilave, Imera është paguar 14.701.70 franga në muaj. Në një plan të ndryshimit të spitaleve në Schaffhausen, ‘doktoresha Imera’ ka regjistruar kohën e tyre të zhvendosjes.

Të gjitha dokumentet janë të rreme, siç u konfirmua në një e-mail të një shefi të spitalit të BNJ të viktimës. Spitali nuk ka dashur ta komentojë rastin.

Ndryshe, për pretendimet e bëra nga Georg G. aktualisht janë duke u hetuar nga autoritetet kriminale. Për Imera I. është aplikuar prezumimi i pafajësisë./Gazeta Express