Shpëtoni nga dhimbja e tmerrshme e dhëmbit me këto metoda - Gazeta Express

Shneta

Gazeta Express

11/11/2019 15:23

Shpëtoni nga dhimbja e tmerrshme e dhëmbit me këto metoda

Shneta

Gazeta Express

11/11/2019 15:23

Dhimbjet e dhëmbit për të gjithë ata që i kanë provuar, janë të tmerrshme, sidomos nëse ato fillojnë gjatë natës. Për t’i shpëtuar dhimbjes deri sa të takoheni me dentistin, ju mund t’i përdorni këto produkte natyrale:

Ujë dhe kripë- Në një gotë më ujë të ngrohtë, shtoni një lugë të vogël kripë dhe përziejeni. Kështu do t’i shpëtoni dhimbjes për një kohë të shkurtër.

Sodë buke dhe pastë dhëmbësh– Hidhni pak sodë buke në brushën me pastë dhëmbës, dhe fërkojeni dhëmbin. Pas pak minutave, do ta vëreni se dhimbja ju kalon.

Akull– është i këshillueshëm të përdoret edhe në rastet kur keni ënjtje të dhëmbit. Vendosni akull mbi faqe ose fusni një kub të akullit në gojë, për t’i lehtësuar dhimbjet.

Bustina çaji– çaji i zi dhe ai i kamomilit, kanë efekte qetësuese. Vendosni një bustinë të çajit për të shpëtuar nga dhimbja.

Qepë– Qepa përveç se e largon dhimbjen, mund ta reduktoj infeksionin, që në të shumtën e rasteve është shkaktar i dhimbjes. /Express