Shpërblehet Arijanet Muric - Gazeta Express

Sport

Gazeta Express

16/05/2019 19:51

Shpërblehet Arijanet Muric

Sport

Gazeta Express

16/05/2019 19:51

Reprezentuesi kosovar, Arijanet Muriç, i cili luan për Manchester Cityn, ka zënë vend në ekipin më të mirë U-21 në Premierligë nga “Goal.com”.

Muriçi nuk ka bërë asnjë paraqitje për klubin anglez në Premierligë, por ka luajtur në ndeshjet e Carabao Cup.

“Ka qenë një sezon i mirë për Arijanet Muriçin. Në moshën 20-vjeçare zgjodhi të luajë dhe më pas debutoi për Kosovën dhe fitoi Premierligën me Manchester Cityn. Portieri i ri u zgjodh nga Pep Guardiola si zgjedhja e parë për Kupën EFL. Muriqi u paraqit në pesë nga gjashtë ndeshjet e Cityt për të fituar titullin, duke mbajtur katër herë portën e paprekur, duke pësuar një gol, e duke pritur dy penalti në fitoren në çerekfinale ndaj Leicesterit”, ka shkruar “Goal” për portierin.

Ky është ekipi U-21 më i mirë në Premierligë sipas “Goal.com”:

Arijanet Muric (Manchester City), Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Juan Foyth (Tottenham), Joe Gomez (Liverpool), Ryan Sessegnon (Fulham), Declan Rice (West Ham), Matteo Guendozi (Arsenal), David Brooks (Bournemouth), Richarlison (Everton), Marcus Rashford (Manchester United), Dwight McNeil (Burnley).