Kthehu lart

Keni dhimbje në të gjithë trupin? Këto janë simptomat që tregojnë se vuani nga kjo sëmundje misterioze

Keni dhimbje në të gjithë trupin? Këto janë simptomat që tregojnë se vuani nga kjo sëmundje misterioze GazetaExpress

Keni dhimbje në të gjithë trupin dhe nuk e kuptoni pse? Kjo nuk është një lodhje e thjeshtë, por fibromialgia, një sëmundje misterioze që doktorët janë ende duke e studiuar.

Kjo është një çrregullim i sistemit muskulor dhe kërcënon gratë e moshuara. Por mund të preken edhe moshat nga 20-50 vjeç. Kjo sëmundje ka dhembje të patolerueshme dhe duhet të konsultoheni me mjekun.

Më poshtë do të shihni simptomat e kësaj sëmundjeje:
Ndiheni të lodhur dhe të ngurtë gjatë gjithë kohës.
Vuani nga pagjumësia.
Dhimbja në disa pjesë të trupit është e padurueshme.
Keni shumë dhimbje koke.
Periodat janë të sikletshme.
Ndieni siklet në zorrë dhe gjatë urinimit.
Temperatura e trupit rritet pa asnjë arsye.
Keni mpirje, ënjtje, djegie në vende të ndryshme të trupit.
E keni të vështirë të përqendroheni dhe të kujtoni gjëra.
Jeni në gjendje shpirtërore të rënduar ose bini në depresion.

Burimi: Bright Side / Shendeti.com.al

    Data: 17 Shkurt 2018 07:41
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera