Kthehu lart

Femra, ja pse duhet të flini çdo natë lakuriq!

Femra, ja pse duhet të flini çdo natë lakuriq! GazetaExpress

Mos e humbisni rastin!!!!

Vë bast se pas leximit të 5 arsyeve për të fjetur pa rroba, sonte do t’i flakni tutje pizhamet?

1. Rregullohet temperatura e trupit
Ne kur flemë, temperatura e trupit bie. Përdorimi i pizhameve ndërhyn me një reagim të natyrshëm të trupit dhe kjo mund të rezultojë në një gjumë më pak të qetë, një ndjenjë sikur ne flemë dhe lodhemi ditën tjetër.
Kurse fjetja lakuriq na lejon të rregullojmë temperaturën dhe të flemë në mënyrë paqësore.

2.Çlirohen hormonet e gjumit

E një nivel i mirë melatonine ndihmon të kemi një gjumë të shëndetshëm. Natyrisht, hormonet e gjumit formohen kur flemë të zhveshur.
Drita dhe temperatura në shtëpi luajnë një rol themelor në krijimin e gjumit. Mos harroni se fjetja duhet të bëhet në errësirë dhe temperatura nuk duhet të jetë mbi 21 gradë. Dhe lakuriq!

3.Fuqizon marrëdhënien emocionale

Madje edhe dashuria jonë mund të përfitojë nga gjumi lakuriq. Kur shoqëruesi ynë afrohet, lëshojmë oksitocinë, hormon i seksit që na jep lumturi. Ajo do të bëjë gjumin tonë më të mirë.

4.Rregullohet hormoni i stresit

Kortisoli rritet natën nëse rritet temperatura e trupit tonë. Dhe kjo përkthehet edhe në uri, shtimin e peshës, tension dhe probleme nervore! Duke fjetur lakuriq, nivelet mbeten të ulëta.

5.Rrit ndjenjën e mirëqenies

Gjumi pa pizhame përmirëson qarkullimin, kështu që gjaku mund të arrijë në mënyrë të sigurtë çdo pjesë të trupit.

    Data: 03 Mars 2018 17:50
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera