Kthehu lart

Dhimbja në kërthizë tregon praninë e pesë sëmundjeve

Dhimbja në kërthizë tregon praninë e pesë sëmundjeve GazetaExpress

Mësoni sëmundjet që fshihen pas këtyre simptomave

Nëse keni simptoma të etheve, gjak në stol, pamundësinë për të urinuar, paaftësinë për të mbajtur ushqim, atëherë këto janë shenja se kërthiza juaj është e sëmurë.

 Sëmundjet që fshihen pas këtyre simptomave janë:

Sëmundja e Crohnit

Zorrët inflamatore mund të shkaktojnë dhimbje mbi kërthizë duke shkaktuar ngërçe, të cilat paraqiten 20 deri në 30 minuta pas ngrënies. Diagnoza e sëmundjes së Crohnit nuk bëhet kurrë vetëm në bazë të këtyre simptomave. Simptoma të tjera që mund të tregojnë sëmundjen e Crohnit janë diarreja e rëndë, lodhja dhe humbja e peshës. Sipas Klinikës Mayo, arsyet e Crohnit janë të panjohura, por sistemi imunologjik dhe historia familjare luajnë rol të rëndësishëm. Periudha më e shpeshtë e të sëmurëve është ndërmjet 18 deri në 24 vjeç, por është e mundur të sëmureni në secilën periudhë të jetës, thonë mjekët. Nëse i sëmuri dyshon për sëmundjen Crohn, duhet të bëjë incizimin e abdomenit i ngjashëm me CT-n, ose rezonancën magnetike. Shërimi përfshin marrjen e arnave kundër inflamacionit, ngritjen e imunitetit, antibiotikëve ose vitaminave, ndërsa kryhen edhe operime përmes të cilave largohet një pjesë e zorrëve.

Omfalocela

Litari i kërthizës me të cilin fëmija është i lidhur me nënën gjatë shtatzënisë shtrihet përmes hapjes midis muskujve të barkut të fëmijës dhe kjo hapje mbyllet menjëherë pas lindjes. Çrregullimi i kërthizës ndodh kur muskujt e barkut nuk përputhen plotësisht, duke krijuar një vrimë përmes së cilës mund të depërtojnë zorrët ose indet e tjera. Kjo sipas Johns Hopkins Medicine, ndodh në një nga pesë të sapolindurit, dhe në 90 për qind të rasteve ajo kthehet në normale, ndërsa në 10 për qind tjera barku vazhdon të përulet gjatë gjithë jetës dhe kjo ndodh tri herë më shpesh në gratë sesa në meshkuj.

Tretje e dobët

Ushqimet që konsumoni shpesh shkaktojnë shqetësim dhe dhimbje të stomakut, dhe mund të shkaktojnë ndjesinë e peshës dhe të përzierjes së butë deri në disa orë. Nëse pas një vakti të rëndë që përfshin konsumimin e ushqimeve të yndyrshme dhe të skuqura, ju e ndjeni dhimbjen në kordonin tuaj të kërthizës, atëherë e dini që kjo është arsyeja pse ju duhet të kaloni në ushqime të shëndetshme, të merrni më shumë fibra dhe të ushtroni rregullisht.

 Inflamacioni i zorrës qorre

 Sipas Johns Hopkins Medicine, një nga simptomat e para të apendiksit është dhimbja rreth kërthizës. Disa nga simptomat janë: një dhimbje në kërthizë ose në pjesën e sipërme të barkut, e cila bëhet gjithnjë e më e madhe në anën e poshtme të djathtë të barkut, humbje e oreksit, vjellje ose mundim pas dhimbjes së barkut. Arsyeja kryesore e apendiksit mendohet të jenë parazitët, tumoret, gurët, bakteret dhe virusi cytomegalovirus (CMV). Nëse nuk trajtohet me kohë, zorra qorre mund të shpërthejë, duke çuar drejt problemeve serioze të barkut, i cili në këtë rast është shumë fatal nëse nuk trajtohet me antibiotikë brenda një kohe shumë të shkurtër.

Gurët në tëmth

Gurët e tëmthit janë më të zakonshme te gratë, edhe pse 10% e popullsisë ka një diagnozë të gurëve të tëmthit. Ajo që ne dimë sot është se gratë kanë dy herë më shumë gjasa të preken. Kjo është më e mundshme për faktin se shtatzënia rezulton në luhatje më të larta të hormoneve, dhe këto janë estrogjeni dhe progesteroni, të cilët kanë efekt kyç në vetë fshikëzën e tëmthit. Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët. Simptoma e gurëve së tëmthit është një dhimbje e veçantë nën brinjët e djathtë. Ndonjëherë, gurët e tëmthit janë në kanal dhe shkaktojnë bllokim, duke çuar në dhimbje abdominale. Megjithatë, dhimbja është zakonisht e vështirë për t’u lokalizuar. Nëse dhimbja nuk kalon brenda disa orësh ose nuk dobësohet, dhe krahas kësaj ka ngritje të temperaturës së organizmit dhe paraqitje të ngjyrës së verdhë në lëkurë, atëherë duhet vizituar mjekun.

    Data: 20 Shkurt 2018 04:09
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera