Xhenxhefili ju dobëson, por duhet të dini si ta përdorni


25/09/2017

Sipas WebMD, xhenxhefili është përdorur për shekuj edhe për të promovuar funksionet e aparatit tretës. Në të vërtetë, kjo rrënjë ndihmon jashtëzakonisht në uljen e sasisë së yndyrave në gjak, por dhe atyre të grumbulluara në shtresa në trupin tonë.

Living.al tregon konkretisht cilat janë vetitë e tij dhe si duhet ta përdorim xhenxhefilin për t’u dobësuar.

1. Anti-inflamator

Rrënja e xhenxhefilit përshpejton qarkullimin e gjakut! Rezultati? Lëvizja e gjakut rrit ngrohjen e trupit dhe ju ndihmon të digjni më shumë yndyrë.

2. Ndihmon në procesin e tretjes

Xhenxhefili nxit tretjen, eleminon fryrjen dhe stabilizon nivelin e sheqerit në gjak. Disa gllënjka uji të ngrohtë me pak xhenxhefil pluhur, përpara një vakti ndihmon në procesin e tretjes.

3. Rrit energjinë

Sipas LiveStrong, xhenxhefil stimulon trupin si të ishte kafeinë. Thjesht konsumoni 4 gramë në ditë xhenxhefil për t’u ndier më mirë dhe të fuqishëm. Megjithatë, LiveStrong paralajmëron se nëse jeni shtatzënë, duhet të konsumoni jo më shumë se 1 gram në ditë.

4. Ul nivelin e kolesterolit

Kolesteroli i lartë është në përgjithësi një efekt anësor i shtimit të peshës. Xhenxhefil mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit hepatik.

5. Reduktim i kortizolit

LiveStrong tregon se nivelet e larta të kortizolit mund të rrisin yndyrën e barkut dhe të nxisin shtimin e peshës. Komponentët e gjetur në xhenxhefil mund të ndihmojnë ne uljen e kortizolitit në mënyrë që trupi të mos grumbullojë yndyrë.

Artikull i sponsoruar

Te fundit nga kategoria


Kthehu lart