Habiten mjekët, zbulojnë infeksionin e rrallë në gishtin e gruas


03/12/2018

Mësohet se gruaja u ka thënë doktorëve, se nuk e ka lënduar gishtin në asnjë vend, duke shkaktuar kështu habinë e tyre.

Mjekët bënë një studim të thellë, duke zbuluar se bëhej fjalë për një infeksion bakterial. Ata e quajtën një ngjarje të rrallë, shumimin e turbekulozit jashtë mushkrive.

Sipas mjekëve, gruaja e kishte marrë sëmundjen nga i shoqi, i cili kishte zhvilluar një udhëtim kohët e fundit në Kinë. 

Turbekulozi është një infeksion bakterial i mushkrive, i cili mund të shkaktojë edhe vdekjen. Ai përhapet nëpërmjet kollës ose tështimës. Simptomat e sëmundjes janë kollitje, humbje peshe, ethe dhe lodhje fizike.

Te fundit nga kategoria


Kthehu lart