“Shkodra duhet të jetë shqiptare! Ç’thoshte Ismail Qemali në 1913-n - Gazeta Express
string(64) "shkodra-duhet-te-jete-shqiptare-cthoshte-ismail-qemali-ne-1913-n"

Gazeta Express

30/12/2019 10:23

“Shkodra duhet të jetë shqiptare! Ç’thoshte Ismail Qemali në 1913-n

Gazeta Express

30/12/2019 10:23

“Le Matin” ka botuar, të mërkurën e 2 prillit 1913, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me opinionin e Ismail Qemalit mbi çështjen e Shkodrës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

image

Opinioni i Ismail Qemalit për çështjen e Shqipërisë

Lexo Edhe:

Romë, 1 prill.

Nga korrespondenti I veçantë i “Matin” (Me telefon).

Ismail Qemal beu, kreu i Qeverisë së Përkohshme të Shqipërisë, mbërriti sot në Romë. Ai erdhi nga Brindizi, pas një udhëtimi nga Vlora në këtë port, në jahtin e Dukës së Montpensierit.

Ismail Qemal beu, në lidhje me çështjen e Shkodrës, tha :

“Duket se çështja e Shkodrës tashmë është zgjidhje e sipër. Qëndrimi i Malit të Zi nuk më duket se ka gjetur një sukses. Arsyet pse qyteti i Shkodrës duhet të jetë shqiptar janë shumë të njohura, dhe fuqitë tani kanë rënë dakord që ta ftojnë Malin e Zi të nënshtrohet.”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Dhjetor 2019

https://www.darsiani.com/la-gazette/ismail-qemali-per-le-matin-1913-njihen-arsyet-se-perse-shkodra-duhet-te-jete-shqiptare-fuqite-kane-rene-dakord-qe-mali-i-zi-te-nenshtrohet/.