Shanghai Masters: Federer kalon tutje, Murray eliminohet - Gazeta Express

Sport

Gazeta Express

08/10/2019 22:26

Shanghai Masters: Federer kalon tutje, Murray eliminohet

Sport

Gazeta Express

08/10/2019 22:26

Fabio Fognini eliminoi Andy Murray-n që në turin e dytë të Mastersit të Shangait, duke mbajtur të gjalla shpresat për një vend mes tetë tenistëve më të mirëve që do të marrin pjesë në turneun përmbyllës të sezonit ATP World Tour Finals, që do të zhvillohet në mesin e muajit të ardhshëm në Londër.

32-vjeçari italian fitoi një ndeshje shumë të egër, ku të dy tenistët u shfaqën nervozë dhe tepër gjaknxehtë. Ishte ndeshja më e gjatë nga 14 sfidat e ditës së martë, një duel që zgjati plot 3h 11′, por që i jep pikë të rëndësishme numrit 12 të botës, për të përmirësuar akoma më shumë renditjen e tij, në klasifikimin e përgjitshëm ATP.

Fognini nuk ka pikë për të mbrojtur në Mastersin Kinez, pasi edicionin e kaluar tenisti ligur mungoi për shkak të një dëmtimi në kavilje, gjithsesi fituesi i Mastersit të Montecarlos ia doli mbanë të fitonte një ndeshje tepër të ashpër falë dy seteve të siguruar në “tie break”. Murray, që aktualisht pozicionohet në vendin e 289-të në botë e nisi takimin në disavantazh të një lojë me “break”, megjithatë tenisti britanik reagoi menjëherë me kundërbreak.

E njëjta histori u përsërit në vazhdim me dy tenistët që këtë herë ndryshuan rolet, sepse pas kryesimit 4-2 të 32-vjeçarit skocez Fognini barazoi shifrat dhe gjithçka u zgjidh në “tie break”. Pasi humbi setin hapës 7-4, në plot 69′ lojë, Murray reagoi shkëlqyeshëm, duke e thyer dy herë në servis kundërshtarin e tij, për të mbyllur llogaritë e setit të dytë me rezultatin e thellë 6-2.

Sikur të mos mjaftonte rivaliteti në fushën e lojës në setin final dy moshatarët u panë të shkëmbenin në distancë fjalë aspak të këndshme me njëri – tjetrin, sidoqoftë, sa i përket ndeshjes ish-numri 1 i botës pati dy herë mundësinë për të mbyllur takimin kur shërbente vetë.

Për habinë e të gjithëve Murray që nuk ishte thyer në servis në plot 10 game rresht, dorëzoi shërbimet e veta kur kryesonte 5-4 dhe 6-5, e për rrjedhojë dy tenistët iu drejtuan një tjetër “tie break”-u. Fognini ruajti qetësinë dhe u shkëput që në start, për të fituar më pas lojën përcaktuese me rezultatin 7-2, duke barazuar në këtë mënyrë edhe bilancin e ndeshjeve ndërmjet tyre në 4-4.

Seti final zgjati plot 72′ dhe Fognini fitoi përfundimisht 2-1, ndërsa Murray në krahun tjetër e mbylli sfidën me plot 125 pikë në favor, e si për ironi të fatit pikërisht me një pikë më shumë se sa rivali i tij.

2 herë kampioni i Shangait Roger Federer vuajti disi në setin e dytë, për të eliminuar tenistin spanjoll Albert Ramos Vinolas, që përpara këtij takimi ishte në barazim 1-1 sa i përket bilancit me 38-vjeçarin nga Baseli. Numri 3 i botës nuk i dha asnjë mundësi për break numrit 46 të klasifikimit ATP, por sidoqoftë veterani helvet përmbysi disavantazhin 4-1 në “tie break”-un e setit të dytë, për të fituar gjithë takimin me rezultatin 6-2, 7-6, në diçka më pak se një orë e gjysmë lojë.

Finalja në US Open ishte e shtata e këtij sezoni për tenistin rus Daniil Medvedev, gjithsesi që nga Slemi në Flushing Meadows në fundin e muajit shtator 23-vjeçari moskovit triumfoi edhe në Shën Petërsburg, duke konsoliduar vendin e katërt në renditjen botërore.

Fituesi i Mastersit të Sinsinatit i rrëmbeu shërbimet katër herë numrit 64 në rruzull, britanikut Cameron Norrie, për të përfunduar ndeshjen 6-3, 6-1 në vetëm 55′ lojë. Kaloi me sukses dhe pa shumë vështirësi edhe Matteo Berrettini, që në klasifikimin ATP pozicionohet i 13, me vetëm 59 pikë më pak sesa bashkëkombasi i tij Fabio Fognini.

23-vjeçari roman, që në US Open u mund vetëm në fazën gjysmëfinale nga kampioni Rafael Nadal mposhti në diçka më tepër se një orë lojë gjermanin Jan-Lennard Struff me rezultatin e thellë 6-2, 6-1, ndërkaq befasinë më të madhe të ditës e shkaktoi çerekfinalisti i edicionit të sivjetshëm të Slemit Njujorkez, tenisti tjetër moskovit Andrey Rublev, që eliminoi numrin 15 të botës dhe finalistin e edicionit të kaluar të Mastersit të Shangait, kroatin Borna Coric me rezultatin 6-4, 7-6./SS/