Rritet numri i viktimave në protestat e Bolivisë - Gazeta Express

Rritet numri i viktimave në protestat e Bolivisë

Lajme

Gazeta Express

17/11/2019 14:10

Katër njerëz të tjerë janë vrarë në protestat e Bolivisë, duke e çuar në 23 numrin e përgjithshëm të viktimave nga përleshjet mes protestuesve dhe forcave të sigurisë. Lajmin e bëri të ditur Komisioni Ndër-amerikan për të Drejtat e Njeriut.

Përderisa ky komision tha se në dy ditët e fundit janë vrarë nëntë persona, shifra zyrtare e qeverisë për viktimat e përleshjeve ishte pesë.

Kabineti i presidentes së përkohshme, Jeanine Anez, tha të shtunën në mbrëmje se do të kërkohet punë më e shpejtë nga mjekët e forenzikës, por nuk e konfirmoi ndonjë shifër më të lartë të viktimave.

Përleshjet e dhunshme mes policisë dhe përkrahësve të ish-presidentit Morales shpërthyen të martën, kur Anez e shpalli veten presidente të përkohshme të Bolivisë.

Ish-nënkryetarja e kuvendit e mori pozitën e kryetares së shtetit për ta shmangur boshllëkun e pushtetit. Veprimi i saj është miratuar edhe nga Gjykata Kushtetuese e këtij vendi, ndonëse në kuvend nuk kishte kuorum të mjaftueshëm kur ajo e shpalli veten presidente.

Protestat në Bolivi fillimisht nisën kur ish-presidenti Morales u akuzua për mashtrim në zgjedhjet presidenciale të muajit të kaluar. Ai tashmë është larguar nga vendi dhe ka marrë azil politik në Meksikë, shkruan “France24”, transmeton Gazeta Express.