Protesta në Hungari kundër romëve - Gazeta Express

Protesta në Hungari kundër romëve

Gazeta Express

21/05/2019 23:32

Një parti e vogël e ekstremit të djathtë ka mbajtur një tubim në një qytet rural hungarez, duke shfrytëzuar tensionet me disa nga popullsia lokale rome.

Rreth 400 vetë morën pjesë në tubimin e së martës mbrëma nga Lëvizja Atdheu ynë në qytetin qendror lindor të Torokszentmiklos, por një plan për të marshuar nëpër zonat rome të qytetit nuk u lejua nga policia.

Në fjalimin e tij, kreu i partisë Laszlo Toroczkai evokoi Gardën hungareze, një grup vigjilent të shpërndarë nga një vendim gjykate në vitin 2009, duke thënë se problemet në Hungari – si krimet e supozuara të romëve – që kishin çuar në krijimin e saj, ishin vetëm më keq.

Në afërsi, rreth 200 romë përkujtuan viktimat e një serie vrasjesh rome një dekadë më parë dhe dy grupe të tjera gjithashtu mbajtën protesta të vogla kundër ngjarjes së ekstremit të djathtë./Express/