Protesta e nesërme, ambasada e SHBA apel qytetarëve: Kujdes! Në protestat e kaluara ka pasur dhunë - Gazeta Express

Protesta e nesërme, ambasada e SHBA apel qytetarëve: Kujdes! Në protestat e kaluara ka pasur dhunë

Gazeta Express

24/05/2019 15:54

Ambasada amerikane në Tiranë u bën apel shtetasve të saj në Shqipëri të jenë të kujdesshëm gjatë ditës së shtunë, kur në kryeqytet do të zhvillohet një protestë e opozitës. Duke qenë se nuk ka një skenar të zbardhur se si do të zhvillohet kjo protestë, Ambasada u ka bërë thirrje qytetarëve që të tregojnë kujdes, referuar edhe demostratave të së kaluarës ku janë regjistruar edhe akte dhune.  

“Një protestë pritet të zhvillohet para Kryeministrisë. Grupi i demonstruesve mund të protestojnë në disa pika. Nuk dihet orari i përfundimit të protestës. Në protestat e mëparshme ka pasur dhunë. ‘Policia ka përdorur ujë dhe gaz lotsjellës për të zmbrapsur turmën”, shkruan Ambasada.