Pirja e kafesë ju mbron nga këto sëmundje - Gazeta Express
string(41) "pirja-e-kafese-ju-mbron-nga-keto-semundje"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

13/05/2024 19:10

Pirja e kafesë ju mbron nga këto sëmundje

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

13/05/2024 19:10

Kafeja është pija e nxehtë më e popullarizuar në botë.

Dhe gjithmonë lind pyetja se a është kafeja e shëndetshme apo jo?

Lexo Edhe:

Përgjigja është po! Këtë e tregojnë studimet e reja nga Bostoni dhe Anglia, shkruan Bild, përcjell Klankosova.tv

Një kafe në mëngjes jo vetëm që largon shqetësimet, por edhe stimulon metabolizmin tuaj. Kjo do të thotë që djegim më shumë kalori dhe yndyrë në ditë.

Sipas një studimi suedez, kafeina ka një efekt pozitiv në metabolizmin tonë. Ekspertët vlerësojnë se një filxhan kafe me një mesatare prej 100 mg kafeinë rrit konsumin e energjisë me rreth 100 kalori në ditë. 100 kalori është afërsisht një karamele.

Po ashtu, sipas studimit, kafeja mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, diabeti i tipit 2 si dhe sëmundjet e zemrës.

Kafeja gjithashtu vepron si një lloj antidepresant dhe mbron nga ankthi.