Pija e cila nxjerr sekrecionin e mukozës nga organizmi: Shtatë ditë pastrimi të trupit! - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

22/10/2019 8:45

Pija e cila nxjerr sekrecionin e mukozës nga organizmi: Shtatë ditë pastrimi të trupit!

Ballina

Gazeta Express

22/10/2019 8:45

Pija shtëpiake që me siguri eliminon sekrecionin e mukozës nga i gjithë organizmi

Ditët e vjeshtës na kanë sjellë shumë infeksione bakteriale dhe virusale, që ka rezultuar me kollitje dhe teshtitje

Këto simptoma mund t’i zbusim me pijen shtëpiake e cila nxjerr sekrecionin nga trupi.

Ju nevojiten:

– 1 limon;

– 1 cm rrënjë rrike;

– 2 lugë mjaltë;

– 3 gota ujë.

Përgatitja:

Lani dhe pastroni rrikën dhe limonin. Limonin priteni në 4 pjesë dhe bluajeni, pastaj shtoni rrikën (Armoracia rusticana). Kur të gjitha t’i imtësoni shtoni ujin e nxehtë dhe mjaltin.

Qitni të gjitha në blender dhe bluani 20 sekonda.

Gjysmë gote e pini menjëherë, derisa është ende pija e nxehtë. Më vonë mbetjes shtoni pak ujë të nxehtë dhe e pini të gjithën.

Kjo pije efektin më të madh e jep në mëngjes. Pas kafes apo çajit pini gjysmë filxhani, ndërsa pas kafjallit pjesën e mbetur.

Rekomandohet ta pini këtë pije në çdo të dytën ditë gjatë një muaji.

Vërejtje: Nëse organizmi juaj nuk e përballon limonin apo rrikën, mos e përdorni këtë ilaç.