Peshku bionik që mbledh mikroplastikë nga detet - Gazeta Express
string(47) "peshku-bionik-qe-mbledh-mikroplastike-nga-detet"

AutoTech

Gazeta Express

01/07/2022 21:15

Peshku bionik që mbledh mikroplastikë nga detet

AutoTech

Gazeta Express

01/07/2022 21:15

Mikroplastika është një nga problemet më të mëdha mjedisore të shekullit të 21-të.

Ato tani janë në ujin që pimë, ushqimin që hamë, ndotin ekosistemet dhe përfundojnë brenda trupit të njeriut, me efekte shëndetësore të panjohura aktualisht.

Lexo Edhe:

Për shkak të madhësisë së tyre, ato janë të vështira për t’u gjetur, e lëre më për t’u mbledhur. Një ekip kërkimor nga Instituti i Kërkimeve Polymer i Universitetit Sichuan ka krijuar një zgjidhje robotike për problemin e mikroplastikës që noton në ujë.

Peshku bionik vetëlëvizës i bërë nga ekipi shkencor është vetëm 13 mm në madhësi dhe lëviz me të njëjtën shpejtësi si planktoni. Është bërë nga një material i frymëzuar nga perla, materiali që mbulon pjesën e brendshme të guacave të detit. Materiali e bën peshkun elastik dhe fleksibël dhe i mundëson të mbajë deri në 5 kg mikroplastikë, të cilat materiali i tërheq.

“Sapo roboti mbledh mikroplastikën nga uji, shkencëtarët mund të analizojnë përbërjen dhe toksicitetin e tyre”, thotë Dr. Yuyan Wang, studiuesi kryesor i projektit.

Ndoshta vetia më mbresëlënëse e peshkut robotik , megjithatë, është se materiali nga i cili është bërë mund të shërojë vetë plagët , lotët dhe dëmtimet e tjera në sipërfaqen e tij. Kjo do të thotë se peshqit teorikisht mund të mbledhin mikroplastikë edhe nga ujërat e trazuar dhe mjediset e vështira.

Projekti është ende në fazën pilot, sipas Wang. Për shembull, roboti aktualisht noton vetëm në sipërfaqen e ujit dhe ende duhen bërë shumë ndryshime dhe teste përpara se të mund të zhytet më thellë. Në çdo rast, peshku bionik i Wang tregon se si nanoteknologjia mund të bëjë një ndryshim të madh në fushën e mbrojtjes së mjedisit./abcnews.al