Përbërësit që duhet shtuar kafesë për tu shpejtuar metabolizmi - Gazeta Express
string(62) "perberesit-qe-duhet-shtuar-kafese-per-tu-shpejtuar-metabolizmi"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

28/11/2023 20:25

Përbërësit që duhet shtuar kafesë për tu shpejtuar metabolizmi

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

28/11/2023 20:25

Nuk ka ndonjë dyshim se kafeja është ndër pijet më të shijshme në mëngjes. Ajo brenda pak momenteve i përmirëson nivelet e energjisë dhe iu bën gati për pjesën e mbetur të ditës

Kafeja ngërthen në vete shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë metabolizmin e shpejt dhe, nëse konsumohet në sasi modeste, kafeja e mbron shëndetin e zemrës.

Lexo Edhe:

Megjithatë, shumë pak njerëz e dinë se këtë pije të preferuar mëngjesore mund ta kthejnë në djegës të fuqishëm të dhjamit vetëm duke i shtuar disa përbërës të zakonshëm si vaji i kokosit, kanella dhe mjalti.

Nëse i përzieni këta përbërës në kafe, shumë shpejt do t’i hiqni kilet e tepërta pa pasur nevojë të bëni ndryshime të mëdha në stilin e jetës.

Përbërësit:

– gjysmë gote mjaltë

– 1/3 gotës vaj kokosi

– një lugë gjelle kanellë

– një lugë gjelle kakao (jo e detyrueshme)

Përgatitni një pastë vetëm duke i përzier këta përbërës së bashku. Vendoseni produktin në një tas të qëndrueshëm dhe mbajeni në frigorifer.

1-2 lugë gjelle të këtij produkti e shtoni në një tas me kafe të freskët. E përzieni mirë dhe e shijoni kafenë e shëndetshme që do t’ua djegë dhjamin!