Para 32 vjetëve, edhe Fadil Vokrri kishte luajtur kundër Anglisë për kualifikim në EURO - Gazeta Express

Sport

Gazeta Express

11/09/2019 10:43

Para 32 vjetëve, edhe Fadil Vokrri kishte luajtur kundër Anglisë për kualifikim në EURO

Sport

Gazeta Express

11/09/2019 10:43

Në stadiumin e Crvena Zvezdas në Beograd, më 11 nëntor të vitit 1987, Fadil Vokrri e kishte zhvilluar ndeshjen e tij të fundit me fanellën e Kombëtares së Jugosllavisë. Në këtë ndeshje, ai kishte pësuar disfatë 4:1 kundër Anglisë.

Kosova pësoi mbrëmë disfatë 5:3 kundër Anglisë në stadiumin e Southamptonit, “St.Mary’s”, në kuadër të Grupit A për kualifikim në Kampionatin Evropian 2020, shkruan Gazeta Express.

Mirëpo, 32 vjet më parë, Fadil Vokrri, i cili konsiderohet nga shumë njerëz si futbollisti më i mirë në histori të futbollit kosovar, kishte pësuar disfatë me epërsi më të thellë kundër anglezëve, por si përfaqësues i Jugosllavisë e jo i Kosovës.

Anglia e kishte fituar atë ndeshje me rezultat 4:1, falë golave të Peter Beardsley (4’), John Barnes (17’), Bryan Robson (20’) dhe Tony Adams (25’). Ndërsa, golin e vetëm për Jugosllavinë e kishte shënuar Srecko Katanec, dhjetë minuta para fundit të ndeshjes.

Në mesin e futbollistëve që dolën si startues në fushën e stadiumit të Crvena Zvezdas ishte edhe Fadil Vokrri, i cili e mbante fanellën me numër nëntë, përderisa në atë kohë luante për Partizanin e Beogradit.

1987 (November 11) Yugoslavia 1-England 4 (EC Qualifier).avi

November 11, 1987 EC Qualifier Yugoslavia 1-England 4 Goalscorers: Yugoslavia-Katanec 80′ England-Beardsley 4′, Barnes 17′, Robson 20′, Adams 25′

Disfata në këtë ndeshje kishte qenë më e thella në histori për Jugosllavinë që nga disfata 6:1 kundër Skocisë në miqësore më 12 shtator të vitit 1984, ku Vokrri e kishte shënuar golin e vetëm për Jugosllavinë.

Kjo kishte qenë paraqitja e fundit e Vokrrit për Jugosllavinë, përkundër që i kishte shënuar gjashtë gola në 12 ndeshje. Por, kjo ndeshje e bindi trajneri Ivica Susic të ftojë disa lojtarë të rinj, si Safet Susicin, që atë kohë luante për Paris Saint-Germainin.

 Vokrri e vazhdoi karrierën me Partizanin edhe dy vjet të tjera, ndërsa pastaj vazhdoi në Turqi dhe Francë. Pas pensionimit dhe pas fundit të luftës në Kosovë, Vokrri u kthye në vendlindje dhe u bë drejtor sportiv i Prishtinës.

Më 16 shkurt të vitit 2008, ai u zgjodh president i Federatës së Futbollit të Kosovës dhe e mbajti këtë pozitë deri në vdekje, më 9 qershor 2018. Ndër arritjet e tij më të mëdha ishte anëtarësimi i Kosovës në FIFA e UEFA në vitin 2016. /Gazeta Express/