Pamje të tmerrshme që tregojnë se si iranianët e sëmurë me COVID-19 po rrëzohen rrugëve dhe dyshemeve - Gazeta Express

Pamje të tmerrshme që tregojnë se si iranianët e sëmurë me COVID-19 po rrëzohen rrugëve dhe dyshemeve

Lajme

Gazeta Express

29/05/2020 12:03

Disa pamje të publikuara nga mediat botërore thuhet se tregojnë njerëzit e sëmurë që po shemben nëpër rrugë nëpër Iran, midis akuzave se pandemia e coronavirusit të vendit filloi në ambasadën kineze në Teheran tre javë para se të shpallet rasti i parë zyrtar.

Në njërën nga pamjet, shkruan Daily Mail, përcjell Telegrafi, një burrë bie, duke kollitur dhe qartë në dhimbje të forta.

Në një tjetër, një grua shtrihet përballë në dyshemenë e një stacioni Metro ndërsa kalimtarët mundohen ta ndihmojnë.

Pamjet vijnë ndërsa rritet mosbesimi ndaj mbulimit të pretenduar të qeverisë iraniane të pandemisë, me frikën se numri i të vdekurve mund të jetë pesë herë më i lartë se sa raportohej.

Regjistrimet e dorëzuara në MailOnline tregojnë se tre punonjës iranianë të ambasadës kineze në Teheran u shtruan në spital me simptoma të dyshuara me COVID-19 më 28 janar.

Vetëm tre javë më vonë, më 19 shkurt, pacienti i parë me COVID-19 në Iran, një tregtar, u identifikua zyrtarisht në Qom, rreth 100 milje në jug të Teheranit.

Aktivistët akuzuan udhëheqjen iraniane se fshehën rastet e mëparshme, në mënyrë që të mos vinin në siklet kinezët.

Teherani mbështetet shumë në mbështetjen kineze ndërsa sanksionet e SHBA vazhdojnë të rriten.

Por një zëdhënës i qeverisë iraniane hodhi poshtë akuzat, duke pretenduar se punëtorët e ambasadës, të cilët kishin ethe të larta dhe kollë të rëndë, nuk kishin coronavirus.