Pamje nga pritja e organizuar për xhudistët kosovarë në Japoni - Gazeta Express

Pamje nga pritja e organizuar për xhudistët kosovarë në Japoni

Sport

Gazeta Express

04/09/2019 10:43

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) i ka publikuar disa pamje nga pritja për ekipin e Kosovës në xhudo në komunën Sanjo të Japonisë, gjatë Kampionatin Botëror “Tokio 2019”.

Prej 25 deri më 30 gusht, Kosova u përfaqësua nga pesë xhudistë në Botërorin e xhudos, që u zhvillua në Tokio të Japonisë, raporton Gazeta Express.

Pas përfundimit të këtij Botërori, mediat japoneze raportuan për ekipin e Kosovës në xhudo, që u mirëprit nga xhudistë të rinj japonezë.

Prej këtyre pesë xhudistëve – Majlinda Kelmendit, Distria Krasniqit, Nora Gjakovës, Akil Gjakovës dhe Loriana Kukës – Kosova fitoi pikë Olimpike dhe tri medalje të bronzta.

Distria Krasniqi, Majlinda Kelmendi dhe Loriana Kuka ia sollën Kosovës këto medalje të bronzta, ndërsa Nora dhe Akil Gjakova e mbyllën garë pa medalje.

Ky Kampionat Botëror shërben edhe si përgatitje për Lojërat Olimpike 2020, të cilat zhvillohet po ashtu në Tokio të Kinës. /Gazeta Express/