Protestë për policët e pezulluar në Gjakovë - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

13/08/2019 23:31

Protestë për policët e pezulluar në Gjakovë

Lajme

Gazeta Express

13/08/2019 23:31

Një protestë nga një grup qytetarësh të Gjakovës është paralajmëruar të mbahet nesër (e mërkurë), nga ora 10:00, para stacionit të Policisë në Gjakovë.

Protesta është thirrur për siç thuhet të mbrohet puna dhe dinjiteti i Policisë së Kosovës.

Kjo protestë erdhi pas vendimit të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë dhe Inspektoriatit Policorë të Kosovës për suspendimin e gjashtë policëve në Gjakovë, përshirë komandantin Kristë Gjoka, vetëm pse para një viti kishin kapur në flagrancë dhe i ishin kundërpërgjigjur me të shtëna, një grabitësi të armatosur që duke provuar t’i ikte policisë kishte shtënë në drejtim të zyrtarëve policorë.

Tetë muaj pas vjedhjes, zyrtarët e organeve të sigurisë u suspenduan nga drejtori i përgjithshmë me rekomandim të Inspektoriatit.

Kujtojmë se vendimi i Drejtorisë së Policisë për të suspenduar policët që kryejnë punën e tyre dhe arrestojnë grabitësit, erdhi në kohen kur grabitjet e armatosura dita ditës po kthehen shqetësim për shoqërinë në Kosovë në përgjithësi.

Për këtë protestë ka bërë thirrje edhe avokati Tomë Gashi, i cili shkruajti në Facebook “Protesto në përkrahje të Policisë së Republikës!”.