Ndahet nga jeta regjisori i njohur shqiptar - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

14/08/2019 15:10

Ndahet nga jeta regjisori i njohur shqiptar

Ballina

Gazeta Express

14/08/2019 15:10

Sot është ndarë nga jeta sot regjisori i njohur Gjergj Xhuvani.

Pas një sëmundjeje të rëndë, Gjergji ndërroi jetë sot në një spital në Romë. 

Xhuvani është i njohur për krijimtarinë e tij kinematografike.

Ai lindi në vitin 1963 në Tiranë. Në vitin 1986 diplomoi në Akademinë e Arteve në Tiranë dega Artet dramatike. Që nga viti 1986 deri në vitin 1990, ai punoi si asistent regjisor në shumë filma dhe në vitin 1991 realizoi filmin e tij të parë “Bardhë e zi”.

Aiishte bashkëshorti i aktores së njohur Luiza Xhuvani.  

Regjisor

Skenarist

Producent

Aktor