Miratimi i rezolutës për gjenocid në Srebrenicë, Kurti: Autorët të sillen para drejtësisë - Gazeta Express
string(87) "miratimi-i-rezolutes-per-gjenocid-ne-srebrenice-kurti-autoret-te-sillen-para-drejtesise"

Miratimi i rezolutës për gjenocid në Srebrenicë, Kurti: Autorët të sillen para drejtësisë

Lajme

Gazeta Express

23/05/2024 23:44

Sot me 84 vota “pro” është miratuar Rezoluta për Përkujtimin e Viktimave të Gjenocidit në Srebrenicë.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një postim në “X” ka shkruar se gjenocidi në Srebrenicë është masakra më brutale në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore.

Lexo Edhe:

Kurti ka shtuar se për paqen në Ballkan, përgjegjësia e Serbisë duhet të pranohet dhe se nevojiten përpjekje tjera për të sjellë autorët para drejtësisë.

“Ne përgëzojmë miratimin nga OKB-ja të 11 korrikut si Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit për Gjenocidin e Srebrenicës, duke shënuar masakrën më brutale në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Për paqen në Ballkan, përgjegjësia e Serbisë duhet pranuar dhe nevojiten përpjekje të mëtejshme për të sjellë autorët para drejtësisë.”