Ministrja e Arsimit kërkon dënimin e sulmuesve të Hotit, thotë se partneriteti me SHBA’në do të thellohet - Gazeta Express

Gazeta Express

22/02/2020 12:56

Me i fundit

Ministrja e Arsimit kërkon dënimin e sulmuesve të Hotit, thotë se partneriteti me SHBA’në do të thellohet

Gazeta Express

22/02/2020 12:56

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, ka kërkuar nga Policia dhe Prokuroria t’i arrestojë sulmuesit e Zëvendëskryeministrit Avdullah Hotit. Ka thënë se pavarësisht këtyre sulmeve partneriteti me SHBA’në do të thellohet.

“E dënoj sulmin ndaj Zëvendëskryeministrit të Qeverisë së Republikës së Kosovës z. Avdullah Hoti. Drejtësia duhet të veprojë menjëherë që sulmuesit të përgjigjen para drejtësisë dhe të mos lejohet degradimi i hapësirës publike siç ka ndodhur në të kaluarën”, ka reaguar Bajrami.

Lexo Edhe:

Auto Draft

“Raporti Kosovë-SHBA është i shenjtë dhe asnjë sulm nuk mund ta luhatë partneritetin me amerikanët. Prokuroria dhe Policia duhet të marrin masa dhe të veprojnë edhe ndaj atyre që po paralajmërojnë dhunë ndaj zyrtarëve të Qeverisë”, ka shtuar ajo.

Ndaj sulmit të sotëm ndaj Avdullah Hotit ka reaguar edhe Lidhja Demokratike e Kosovës dhe vetë Hoti, duke thënë se ata që kanë organizuar sulmin e sotëm synojnë izolimin e Kosovës.

Edhe Zëvendëskryeministri, Avdullah Hoti ka reaguar pas sulmit me vezë që ju bë mëngjesin e sotëm afër ndërtesës së qeverisë.

Hoti ka thënë se ata që e kanë sulmuar sot tentojnë të mbajnë Kosovën të izoluar.

“Porositësit e veprimit të sotëm tentojnë ta mbajnë Kosovën të izoluar. Kosova më nuk është e izoluar. Të izoluar janë vetëm ata që po japin urdhra të tillë”, ka thënë Hoti.