Mark Zuckerberg humb më shumë se gjysmën e pasurisë - Gazeta Express
string(51) "mark-zuckerberg-humb-me-shume-se-gjysmen-e-pasurise"

Mark Zuckerberg humb më shumë se gjysmën e pasurisë

AutoTech

Gazeta Express

21/09/2022 21:35

Një goditje e madhe dhe mjaft e pazakontë është regjistruar për themeluesin dhe kreun e MetaPlatforms të Facebook, Mark Zuckerberg, i cili e pa pasurinë e tij të pakësuar me më shumë se gjysmën e vlerës së saj.

Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, i cili gjurmon njerëzit më të pasur në botë, Zuckerberg ra në vendin e 20-të. Kjo është humbja më e madhe midis ultra të pasurve të indeksit.

Lexo Edhe:

Pasuria neto e Mark Zuckerberg ra nga 106 miliardë dollarë dy vjet më parë në 55.9 miliardë dollarë sot.

Sot pozicioni i tij në indeks është më i ulëti që nga viti 2014. Në shtator 2021, kur themeluesi i Facebook ishte në kulmin e tij, pasuria e tij vlerësohej në 142 miliardë dollarë.

Muajin në vijim ai njoftoi Meta Platforms dhe ndryshoi emrin e kompanisë nga Facebook.

Në shkurt, kompania publikoi një raport të të ardhurave që tregoi se nuk kishte rritje të përdoruesve mujorë të Facebook, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me pozicionin e kompanisë në mediat sociale.