Luiza Gega, thyen rekord kombëtar dhe kualifikim për në lojërat olimpike Tokyo 2020 - Gazeta Express

Instant

Gazeta Express

12/08/2019 18:50

Luiza Gega, thyen rekord kombëtar dhe kualifikim për në lojërat olimpike Tokyo 2020

Instant

Gazeta Express

12/08/2019 18:50

Atletja shqiptare Luiza gega regjistroi një tjetër sukses në Kampionatin Ekipor Europian të Atletikës që po zhvillohet në Shkup.

Sportistja kuqezi fitoi garën e 5 mijë metrave madje e bëri këtë duke vendosur dhe rekord kombëtar.

Luiza Gega ndali kronometrin në kohën 15 minuta, 36 sekonda e 62 të qindat, mjaftueshëm për të lënë pas rumunen Fisikoviçi dhe serben Jevtiç, duke merituar dhe ovacionet e publikut në stadiumin “Filipi i Dytë” në Shkup.

Gega ka arritur të kapë në këtë turne, normën për Lojërat Olimpike të Tokios që do të zhvillohen verën e ardhshme në Japoni.

Sportistja shqiptare do të jetë për herë të dytë si atlete e kualifikuar me normë olimpike, dhe jo me ftesë, një arritje që vlerëson përpjekjet e saj në të gjithë sezonin.