Lista e lojtarëve më të vlefshëm në botë: Mbappe e lë shumë prapa Messin e Ronaldon - Gazeta Express

Lista e lojtarëve më të vlefshëm në botë: Mbappe e lë shumë prapa Messin e Ronaldon

Sport

Gazeta Express

13/06/2019 12:40

Observatori i futbollit e ka përditësuar listën për futbollistët më të vlefshëm në botë. Aty listohen 100 futbollistët më të vlefshëm nga top pesë ligat evropiane. Tri vendet e para i mbajnë tre sulmues: Kylian Mbappe me 252 milionë euro, Mohamed Salahu me 219 milionë dhe Raheem Sterlingu me 208 milionë.

Përveç sulmnuesve, futbollistët më shtrenjtë në pozitën e tyre janë Alisson Becker me 107 milionë euro për pozitën e portierit, Trent Alexander Arnold me 130 milionë euro për mbrojtësit dhe Paul Pogba me 125 milionë euro për pozitën e mesfushorit, transmeton Gazeta Express.

Observatori i Futbollit i CIES (Qendra Ndërkombëtare për Studime Sportive) i vlerëson lojtarët sipas moshës, kontratës, pozitës, minutave të lojës, golave, statusit ndërkombëtar, rezultateve të skuadrës, etj.

Lionel Messi radhitet në pozitën e pestë, ndërsa Cristiano Ronaldo në atë 20-të.

Top 100 futbollistët më të vlefshëm në botë, sipas CIES: