“Le të ketë vëllavrasje të dielën” Bylykbashi nuk tërhiqet: S’mund të ketë zgjedhje ku grabiten shqiptarët


Gazeta Express
25 Qershor 2019 23:44

Ish-kreu i PD në Elbasan, i cili u ndalua pas deklaratës “Le të ketë vëllavrasje më datë 30 qershor” tha se nuk tërhiqet nga ajo që ka thënë.

Aurel Bylykbashi u shpreh se jetojmë në një realitet ku vota e shqiptarëve vidhet, grabitet dhe devijohet.

Në një demokraci funksionale, duhet të ketë zgjedhje të lira. Nuk kam bërë thirrje për vëllavrasje. Nisur nga kjo që po ndodh në këtë vend, ku shqiptari nuk provohet të votojë i lirë, duke ia deformuar votën, unë mendoj se edhe një qytetar i thjeshtë duhet të jetë i shqetësuar me këtë që po ndodh. Unë mendoj se zgjedhje me një parti nuk mund të ketë, zgjedhje ku vota vidhet e grabitet nga pushteti s’mund të ketë asesi”, tha Bylykbashi.

Ish-kryetari i PD-së në Elbasan, Aurel Bylykbashi është shoqëruar në Polici në lidhje me deklaratën e një dite më parë ku tha se nëse demokracia ka nevojë për trupat e shqiptarëve, ai së bashku me mbështetësit e selisë blu dhe qytetarët do të jetë gati në çdo kohë për të penguar zgjedhjet e 30 qershorit. Ai tha se të dielën mund të këtë edhe përplasje civile, ndërsa theksoi se PD-ja është e gatshme të përballet me “dhunuesit” e demokracisë.

Te fundit


Kthehu lart