Largo këlbazën për pak minuta: këto pije bëjnë magji në trupin tuaj - Gazeta Express

Shneta

Gazeta Express

12/06/2019 10:01

Largo këlbazën për pak minuta: këto pije bëjnë magji në trupin tuaj

Shneta

Gazeta Express

12/06/2019 10:01

Akumulimi i mukozës dhe këlbazës, përveçse janë shumë të bezdisshëm, mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore për ata që vuajnë për një kohë të gjatë.

Me këto dy pije ju mund të përpiqeni t’i luftoni ato të dyja, falë përfitimeve të tyre të fuqishme. Ja se si t’i përgatisim ato:

Shafrani– Curcumi është në gjendje të luftojë bakteret dhe të lehtësojë të gjitha infeksionet. Për ta përgatitur atë duhet një lugë çaji shafran i Indisë, 1/2 e lugës kripë dhe një gotë me ujë të ngrohtë janë të mjaftueshme për përzierjen, transmeton Noa.

Xhenxhefili– është klasifikuar si një agjent i fuqishëm natyror antihistamine, me veti të mëdha antibakteriale dhe antivirale që rrisin imunitetin nga sëmundje të ndryshme.

Pija përbëhet nga 6-7 copë xhenxhefil, 1 lugë çaji piper i zi, 1 lugë çaji mjaltë, 2 gota uji, duhet të përgatitet duke e vluar ujin dhe duke shtuar xhenxhefil dhe piper.

Pas mbulimit për një minutë, ulini nxehtësinë dhe shtoni mjaltin, duke vluar gjithçka për një tjetër 5-7 minuta.