Kthehu lart

Zgjodhi të mos qëllojë të dyshuarin, shpërblehet me 175 mijë dollarë

Zgjodhi të mos qëllojë të dyshuarin, shpërblehet me 175 mijë dollarë GazetaExpress

Një oficer policie që zgjodhi të qetësonte një të dyshuar të armatosur, në vend që ta qëllonte atë, pas kësaj ai u pushua nga puna

Stephen Mader, 27 vjeç, përdori stërvitjen e tij ushtarake për të provuar dhe për të përshkallëzuar situatën kur ai hasi 'RJ Williams' dukshëm të shqetësuar, 23 vjeç.

Williams u qëllua për vdekje nga një oficer tjetër, i cili mbërriti në vendin e ngjarjes më vonë.

Ky oficer u pastrua nga çdo keqbërje.
Mader ishte duke iu përgjigjur një thirrjeje të dhunës në familje më 6 maj 2016, në Virxhinia Perëndimore dhe i kërkoi Williams të tregonte duart e tij.

Kur ai ngriti duart u bë e qartë se ai kishte një armë dhe i kërkoi atij ta hiqte armën.
Williams refuzoi dhe i tha oficerit të policisë që ta qëllonte atë, sipas rregullave të Bashkimit Amerikan për Liritë Civile.

Ata thanë: "Në vend që t'a qëllonte, Maderi u kthye në stërvitjen e tij ushtarake dhe u përpoq të zbuste situatën".
"Ai  zbuti zërin e tij dhe duke parë Williams në sy i tha:' Unë nuk do të qëlloj mbi ty , vëlla. Unë nuk do të qëlloj ".

 Ndërsa Mader ishte duke negociuar me Williams, dy oficerë të tjerë erdhën në vendngjarje.Williams ngriti armë dhe një nga oficerët e sapoardhur hodhi katër të shtëna, duke e vrarë atë, tha ACLU.
 Arma e Williams ishte e zbrazur.
Mader do të marrë 175,000 dollarë shpërblim për ndërprerje të gabuar nga puna, pasi paraqiti një padi kundër qytetit të Weirton, Virxhinia Perëndimore.

    Data: 14 Shkurt 2018 07:43
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera