Kthehu lart

Trump akuzon Kinën dhe Rusinë pë zhvlerësim të monedhave

Trump akuzon Kinën dhe Rusinë pë zhvlerësim të monedhave GazetaExpress

Presidenti amerikan, Donald Trump ka akuzuar Rusinë dhe Kinën për zhvlerësim të monedhave derisa Shtetet e Bashkuara rrisin normat e interesit.

“Rusia dhe Kina janë duke luajtur lojën e Zhvlerësimit të Monedhës derisa SHBA-ja rrit normat e interesit. E papranueshme!”, ka thënë Trump përmes një postimi në Twitter.

Departamenti amerikan i Thesarit përmes një raporti të gjashtëmujorit të parë, është frenuar në përdorimin e emrave për partnerët e mëdhenj tregtarë lidhur me këto manipulime, meqë është duke tentuar të negociojë deficitin e madh tregtar që ka aktualisht me Kinën.

    Data: 16 Prill 2018 16:29
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera