Kthehu lart

Para medieve botërore, Merkel i jep një "shpullë" Donald Trump-it

Para medieve botërore, Merkel i jep një "shpullë" Donald Trump-it GazetaExpress

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka përshkruar rritjen e populizmit të krahut të djathtë në Evropë si "helm"

Merkel, duke folur në forumin ekonomik në Davos, në Zvicër, tha se problemi rrjedh nga çështjet e pazgjidhura në Evropë dhe ajo po përpiqet ta marrë nën kontroll.

Në rastin e Gjermanisë ajo vuri në dukje ndihmën e Greqisë gjatë krizës financiare dhe fluksin e emigrantëve në vitin 2015 si nxitës të mbështetjes së krahut të djathtë, përcjell Albeu.com.

Të dy ngjarjet ndodhën derisa ishte udhëheqëse e vendit.

Komentet e saj vijnë pasi partia e ekstremit të djathtë AfD fitoi vendet e para parlamentare në zgjedhjet e fundit gjermane, gjë që e la Merkelin duke luftuar për të formuar një qeveri.

Ajo tani ka hyrë në negociata zyrtare me partnerët e saj të vjetër SPD, por asnjë marrëveshje nuk është zbuluar më shumë se katër muaj pasi votuesit shkuan në kutitë e votimit.

Merkel tha gjithashtu se ka shumë "egoizëm kombëtar" në politikë dhe se udhëheqësit kanë nevojë për bashkëpunim më të ngushtë për t'u përballur me sfidat moderne.

"Ne besojmë se izolacionizmi nuk do të na çojë përpara. Ne besojmë se duhet të bashkëpunojmë, se proteksionizmi nuk është përgjigja e saktë, "tha ajo.

Ajo pastaj sulmoi Donald Trump duke thënë se bota po ecën përpara në zgjidhjen e problemit "pa Shtetet e Bashkuara".

Rritja e AfD në Gjermani vjen pasi lëvizjet e ngjashme morën tërheqje në Holandë, të udhëhequr nga Gerrt Wilders dhe në Francë, të udhëhequr nga Marine le Pen.

Në Austri, Partia Popullore konservatore fitoi më shumë vota gjatë zgjedhjeve të tyre kombëtare, ndërsa SPD i ekstremit të djathtë fitoi vota në Republikën Çeke.

Bullgaria, Polonia dhe Sllovakia tashmë kanë udhëheqës populistë të krahut të djathtë në detyrë. 

    Data: 25 Janar 2018 13:09
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera