Kthehu lart

Kush është Maria Butina, spiunia ruse që u kap para takimit Trump - Putin

Kush është Maria Butina, spiunia ruse që u kap para takimit Trump - Putin GazetaExpress

Në ditën kur Donald Trump u takua me homologun e tij rus, Vladimir Putin, autoritetet në SHBA po i tregonin botës për një grua që ata dyshonin se ishte spiune e Moskës. Maria Butina, 29 vjeç, u akuzua për "komplot për të vepruar si agjente e qeverisë ruse", tha të hënën Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së.

Avokati i saj, Robert Driscoll, mohoi që Butina të ishte spiune.
Butina, e cila ka studiuar në Universitetin Amerikan në Uashington, është një themeluese e grupit të avokatëve rusë pro-armëve, siç njihet ndryshe si e drejta për të mbajtur armët.

Ajo është përshkruar si "fytyra publike e të drejtave të armëve" në Rusi.
Butina është akuzuar se punon me dy qytetarë amerikanë të paidentifikuar dhe një zyrtar rus që të përpiqet të ndikojë në politikën amerikane dhe të depërtojë në një organizatë të të drejtave të armatosura, sipas Departamentit të Drejtësisë të SHBA-së.
Nuk ka konfirmim zyrtar se në cilën organizatë të të drejtave pro-armëve Butina akuzohet se po përpiqet të depërtojë.

Butina dyshohet se organizonte darka në Uashington dhe Nju Jork dhe u përpoq të zhvillonte marrëdhënie me politikanët amerikanë për të krijuar linja të komunikimit për të "depërtuar në aparatin e vendimmarrjes kombëtare të SHBA", thuhet në ankesë.

Ankesa nuk ka përmendur në mënyrë specifike fushatën e Trumpit.
Në një video të postuar në YouTube nga ngjarja FreedomFest në Las Vegas në korrik 2015, Butina thuhet të dëgjohet duke e pyetur Trumpin, atëherë, nëse ai do të vazhdojë të mbështesë sanksionet kundër Rusisë nëse ai do të zgjidhej president.
Departamenti i Drejtësisë tha se një seancë është caktuar për të mërkurën.


    Data: 17 Korrik 2018 15:15
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera