Kthehu lart

Evoluimi i Thaçit - Rusia e keqe, Rusia e mirë!

Evoluimi i Thaçit - Rusia e keqe, Rusia e mirë! GazetaExpress

Presidenti Hashim Thaçi në fillim të këtij viti kishte shkruar një editorial për Forumin Ekonomik Botëror, në të cilin kishte akuzuar Rusinë se po tenton ta rrënojë shtetin e Kosovës. Por pas vetëm dhjetë muajve, pasi ka takuar homologun e tij rus Vladimir Putin në Paris ai ka një qëndrim diametralisht të kundërt, duke thënë se Rusia do ta mbështesë marrëveshjen paqësore, i cili do të arrihet në mes të Kosovës e Serbisë.

“Rusia po tenton ta rrënojë shtetin e Kosovës”, kështu kishte shkruar në fillim të këtij viti presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi në një editorial për Forumin Ekonomik Botëror, i cili mbahet në Davos të Zvicrës.

“Përpjekjet e koordinuara nga Moska në mes të shtetit, kanaleve të propagandës, inteligjencës, hakerëve dhe pjesëmarrësve politikë kanë një qëllim të qartë. Ata duan t’i shkatërrojnë lidhjet e shumta të besimit: ndërmjet qytetarëve dhe qeverive brenda shteteve perëndimore, ndërmjet shteteve që i përkasin NATO-s dhe BE-së, por edhe më gjerë”, kishte shkruar mes tjerash Thaçi në këtë editorial, shkruan më tutje Gazeta "Zëri".

Por qëndrimi i Thaçit për shtetin, i cili udhëhiqet nga Vladimir Putin, ka ndryshuar pothuajse plotësisht pas një takimi që këta dy presidentë kanë zhvilluar ditë më parë në Paris në shënimin e 100-vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore.

Pas këtij takimi Thaçi ka njoftuar se Putin ia ka konfirmuar se Rusia do ta mbështesë marrëveshjen paqësore, e cila do të arrihet në mes të Kosovës dhe Serbisë. /Zeri

    Data: 14 Nentor 2018 08:00
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera