Kthehu lart

Daçiq thirrje BE-së dhe SHBA-së: Bindeni Kosovën ta themelojë AKS-në, ndryshe dialogu bie

Daçiq thirrje BE-së dhe SHBA-së: Bindeni Kosovën ta themelojë AKS-në, ndryshe dialogu bie GazetaExpress

Qeveria e Kosovës ka deklaruar se nuk do ta pranojë marrëveshjen për themelimin e komunave serbe, e tillë siç është pasi ka shkelje kushtetuese

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, këtë vendim e ka quajtur "braktisje të dialogut".

“Vendimi i të ashtuquajturës Qeveri e Kosovës për të mos zbatuar marrëveshjen për formimin e Asociacionit të Komunave Serbe, në fakt është vendim i Prishtinës për ta lënë dialogun e Brukselit”, ka thënë Daçiq, transmeton Lajmi.net.

Ministri serb ka paralajmëruar se i gjithë procesi negociues në Beograd dhe Prishtinë tani mund të kthehet në pikën zero.

“Nëse thelbi i marrëveshjes që kemi rënë dakord tentohet të ndryshojë, Beogradi mund të shqyrtojë zhvendosjen e të gjitha marrëveshjeve që kemi arritur në Bruksel”, ka theksuar ai.

Për shkak të dështimit të mundshëm të procesit negociues shumëvjeçar, kreu i diplomacisë serbe iu ka drejtuar edhe bashkësisë ndërkombëtare.

“Ne i bëjmë thirrje Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të ndikojnë urgjentisht në Prishtinë që të përmbushin angazhimet e veta sipas Marrëveshjes së Brukselit, pasi rreziku më i madh është që procesi i negociatave të ndërpritet përfundimisht. Beogradi nuk do të kishte asnjë përgjegjësi për këtë”, ka përfunduar Daçiq.

Ndryshe, Qeveria e Kosovës ka thënë se asnjë zyrtar i Prishtinës nuk ka mandat të marrë vendime jashtë kuadrit kushtetues.

    Data: 08 Mars 2018 12:13
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera