Kthehu lart

Çfarë dimë deri tani për sulmet në Siri?

Çfarë dimë deri tani për sulmet në Siri? GazetaExpress

Presidenti i SHBA’së, Donald Trump ka nisur sulme ajrore së bashku me forcat britanike dhe franceze patën për qëllim zvogëlimin e caqeve të armëve kimike të regjimit sirian pas sulmit të gazit të fundjavës së kaluar që ndodhi në periferi të Damaskut të Doumës.

Momente pas përfundimit të fjalimit të presidentit, raportet dolën nga shpërthimet në Damask. Një ngjarje që Pentagoni më vonë konfirmoi dhe tregoi për tri vende që janë goditur: dy në Damask dhe një në Homs.

Të gjitha vendet u konsideruan si të lidhura me ruajtjen, ose testimin, të armëve kimike. Mbrojtjet ajrore të Sirisë iu përgjigjën sulmeve, por SHBA-ja tha se nuk kishte pësuar humbje në sulmet ajrore fillestare.

Në një deklaratë, Vladimir Putin, presidenti rus, tha se sulmet ajrore ishin një "akt agresioni" dhe do të përkeqësonte krizën humanitare në Siri.

Presidenti amerikan tha se sulmi në Douma një javë më parë përfaqësoi "një përshkallëzim domethënës në një model të përdorimit të armëve kimike" nga regjimi i Asadit.

"Ne jemi të përgatitur për të mbështetur këtë përgjigje derisa regjimi sirian ndalon përdorimin e agjentëve kimikë të ndaluar", ka thënë Trump, transmeton Express.

Kryeministrja britanike, Theresa May tha se autorizoi sulme në këtë shënjestër për "të degraduar aftësinë e armëve kimike të regjimit sirian dhe të pengojë përdorimin e tyre".

Duke marrë një goditje në Rusi, ajo tha se Britania nuk mund të lejojmë përdorimin e armëve kimike për t'u normalizuar - brenda Sirisë, në rrugët e Mbretërisë së Bashkuar, apo kudo tjetër në botën tonë. “Ne do të kishim preferuar një rrugë alternative. Por me këtë rast nuk ka asnjë ".

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe tha se katër avionë Tornado fluturuan nga Qipro si pjesë e sulmeve në Homs. Sekretari i mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar, Gavin Williamson, tha se përfshirja në MB ka qenë e suksesshme.

Sekretari amerikan i mbrojtjes, James Mattis, tha se SHBA, Britania e Madhe dhe Franca kishin ndërmarrë "veprim vendimtar" kundër infrastrukturës kimike të armëve siriane dhe nuk përjashtonin sulme të mëtejshme.

"Është e qartë se regjimi i Asadit nuk e mori mesazhin", tha ai duke iu referuar përgjigjes ndaj sulmit kimik të Ghouta në vitin 2017.

Ai tha se aleatët kishin "kaluar shumë kohë për të shmangur viktima civile dhe të huaja".

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se përdorimi i armëve kimike nga regjimi sirian përbënte një "rrezik të menjëhershëm për popullin sirian dhe sigurinë tonë kolektive"./Express/

    Data: 14 Prill 2018 11:04
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera