Zëvendësshefja e BE-së për negociata: Nuk ka gjasa për referendum të dytë në Britani


11/02/2019

Sabine Weyand, e cila është njëra nga figurat kryesore të arritjes së marrëveshjes mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian, ka thënë para një grupi njerëzish në Berlin se tërheqja e organizuar e Britanisë nga BE-ja do të ishte mundësia më e mirë për të cilën mund të shpresojë ky shtet.

“Nuk po shoh se ka shumicë në Dhomët e Ulët e cila do të votonte për mbajtjen e referendumit të dytë”, tha Weyand pas këtij organizimi. Ajo ka thënë se matematika e votave e pamundëson një gjë të tillë.

Komentet e saj vijnë disa ditë pasi presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, kishte deklaruar se nuk ka forcë politike dhe udhëheqësi efektive për referendum të ri dhe se dy partitë kryesore opozitare janë të përkushtuara që ta respektojnë rezultatin e referendumit të vitit 2016, shkruan “Independent”, transmeton Gazeta Express.

Artikull i sponsoruar

Te fundit nga kategoria


Kthehu lart