Prishet teleskopi i vetëm hapësinor i Rusisë


12/01/2019

Sidoqoftë, një agjenci lajmesh ka raportuar se teleskopi është në gjendje të dërgojë të dhëna shkencore. Agjencia ruse për hapësirën, “Roskosmos”, thotë se teleskopi ka operuar shumë më gjatë sesa ishte parashikuar. Kardashev ka thënë se specialistët janë munduar ta rivendosin kontaktin me këtë pajisje, por secila përpjekje ka dështuar.

Yuri Kovalev, udhëheqës i kërkimeve për projektin e teleskopit “Spektr-R”, ka thënë se komunikimi është ndërprerë në mëngjesin e ditës së djeshme, por ka shtuar se ende ka shpresë për rregullim të këtij problem.

Teleskopi në formën e satelitit ishte lëshuar në hapësirë në vitin 2011. Një satelit i ri, i ndërtuar përmes bashëkpunimit mes Rusisë dhe Gjermanisë, i quajtur “Spektr-RG”, pritet të lëshohet gjatë këtij viti, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.

Artikull i sponsoruar

Te fundit nga kategoria


Kthehu lart