“Ju vras, ruani familjen!” Kush është Gazi, shqiptari që terrorizonte biznesmenët italianë


12/09/2018

Media italiane ka dhënë një sërë detajesh në lidhje me të arrestuarit, përfshi këtu dhe shqiptarin Gazmend Prenga, 38 vjeçar. Miqtë e shqiptarit e thërrisnin shkurt Gazi.

Prej mëse një viti banda ushtronte terror mbi biznesmenët dhe sipërmarrësit në Bergamo përmes kërcënimeve aspak të “sofistikuara”. Banditët i thonin biznesmenëve se mund të vriteshin, ata dhe familjarët e tyre, nëse nuk pahuanin një shumë të madhe parash. Disa nga rastet e kërcënimeve janë dokumentuar madje edhe përmes kamerave të sigurisë. Njërin prej rasteve mund ta shihni në videon e mëposhtme.

Hetimet e policisë kishin vijuar prej kohësh për bandën. Shumë prej të kërcënuarve madje e kishin denoncuar rastin dhe kaq ka mjaftuar që policia të hyjë edhe më thellë në botën kriminale të bandës./Gazeta Express

Te fundit nga kategoria


Kthehu lart