“Digjini shqiptarët!” Tsipras mbron ata që u shpallën ‘non grata’ për thirrjet raciste


09/11/2018

Vetëm disa orë pas shpalljes që ju bë emrave grekë nga Ministria e Brendshme, Greqia ka reaguar përmes Ministrisë së Jashtme, e cila tashmë prej kohësh drejtohet nga kryeministri i vendit Alexis Tsipras.

Në deklaratën e shkurtër, Athina shprehet se në këtë moment delikat, vendimi i Shqipërisë rëndon marrëdhëniet dypalëshe, madje shton se pret sqarime prej Shqipërisë se përse ka shpallur “non grata” qytetarët grekë.

“Në këtë moment delikat, presim prej Shqipërisë të largohet prej veprimeve që rëndojnë marrëdhëniet dypalëshe. Presim sqarime të bazuara për shpalljen masive të 52 grekëve “non grata” prej autoriteteve shqiptare. Mbetemi të vendosur në ndërtimin e marrëdhënieve të besimit, dhe të njëjtën gjë, presim edhe prej fqinjëve tanë”, përfundon deklarata e Ministrisë së Jashtme greke./Gazeta Express

Te fundit nga kategoria


Kthehu lart