Bushati: Tre muajt e ardhshëm janë vendimtarë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE


03/03/2019

Në takimin e Asamblesë së zgjeruar të PS së Qarkut Shkodër përveç detajeve të organizimit për zgjedhjet e 30 qershorit, Bushati foli edhe për krizën politike që po përjeton vendi, duke theksuar se duhet dialog dhe bashkëpunim për integrimin e vendit në BE.

“Diskutuam mbi hapat që po ndërmarrim drejt përzgjedhjes së ekipeve fituese për zgjedhjet vendore dhe zhvillimet e fundit politike. Funksioni dhe përgjegjësia politike përbëjnë një sfidë të përhershme për të gjithë ata që marrin mandatin e popullit për të punuar për një të ardhme të denjë dhe të drejtë. Tre muajt në vijim janë përcaktues për procesin e shumëpritur të fillimit të bisedimeve për anëtarësim në BE”, tha Bushati.
Sipas ish-Kryediplomatit, ky prioritet kombëtar që njëkohësisht është një mundësi për demokratizim të mëtejshëm dhe zhvillim të qëndrueshëm të vendit tonë, “nuk mund të shpërdorohet nga veprimet që synojnë delegjitimimin e institucioneve të zgjedhura me votë”.
Bushati theksoi se zgjedhjet janë të certifikuara nga institucionet ndërkombëtare dhe refuzimi i dialogut si instrument për të tejkaluar vështirësitë politike dhe riparuar mangësitë e jetës institucionale nuk është një zgjidhje e duhur.
“Dihet që parlamenti doli nga zgjedhjet e 2017-ës, u certifikuan nga OSBE-ODIHR, pra nga një instancë autoritative ndërkombëtare dhe nga ana tjetër ne e dimë, se kemi bërë fushatë këtu, ku zgjedhjet u mbajtën nën drejtimin e një qeverie, e cila në përbërje të saj kishte edhe përfaqësues të PD-së dhe përfaqësues të LSI-së. Dhe të thuash 18 muaj pasi janë bërë zgjedhjet, se zgjedhjet ishin të njollosura dhe parlamenti është ilegjitim, më e pakta që mund të them është që nuk bën më sens dhe është një recetë për ta futur Shqipërinë në një krizë ciklike”, deklaroi Bushati në Asamble.

Top Channel

Te fundit nga kategoria


Kthehu lart