“Florence” detyron evakuimin e 1.7 milion njerëzve - Gazeta Express

“Florence” detyron evakuimin e 1.7 milion njerëzve

12/09/2018 23:23

Autoritetet kanë shndërruar katër superstrada në trajektore një kalimshe që çojnë larg brigjeve, për të përshpejtuar eksodin.

Por ndërsa shumë banorë të zonave bregdetare i janë bindur urdhrave për evakuim, ka edhe nga ata që po provojnë të forcojnë shtëpitë e tyre e të qëndrojnë atje. Dhe në një video të postuar në twitter, presidenti Donald Trump paralajmëronte banorët t’i bindeshin urdhrave.

“Largohuni që andej, mos e merrni si lojë, është një stuhi e madhe, ndoshta më e madhja që keni parë ndonjëherë. Gjëra të këqija mund të ndodhin kur bëhet fjalë për një stuhi të këtyre përmasave. Është fjala e nënës natyre, duhet të mendoni për sigurinë tuaj”, është shprehur ai.

Stuhia e kategorisë katër, me erëra që shkojnë deri në 215 km në orë, parashikohet të prekë tokën mëngjesin e të premtes.

Uragani Florence, mund të shkaktojë sipas analistëve më shumë se 170 miliardë dollarë dëme, të dëmtojë rreth 759 mijë shtëpi dhe biznese nga Carlestoni në Karolinën e Jugut e deri në Virxhinia Beach.

Përveç dy Karolinave dhe Virxhinias, gjendja e emergjencës është shpallur edhe në Merilend dhe në Uashington DC për shkak të shqetësimeve për përmbytje.