Çmenden maqedonasit, Vatikani: Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë (FOTO) - Gazeta Express

Çmenden maqedonasit, Vatikani: Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë (FOTO)

05/09/2016 8:35

Kështu shkruan dokumenti zyrtar i Vatikanit i shpërndarë ditën e djeshme, në ceremoninë e Shenjtërimit të Nënë Terezës.

Ky dokument ka ngjallur debate dhe reagime të ashpra në Maqedoni, duke u shprehur se akti është skandaloz dhe se duhet përmirësuar.

Sipas mediave maqedonase edhe pas shenjtërimit pasi u bë Shën Tereza, dokumentet konfirmonin vendlindjen Shkup, Shqipëri./BalkanWeb/