Kurti tregon çfarë mendimi ka për Enver Hoxhën - Gazeta Express

Kurti tregon çfarë mendimi ka për Enver Hoxhën

Lajme

Gazeta Express

21/10/2019 22:06

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është i ftuar në një intervistë ne Syri Vizion që po transmetohet në T7.

Kurti ndër të tjera ka folur edhe për lidrein komunist të Shqipërisë, Enver Hoxhën.

“Enver Hoxha ka qenë një diktator i egër dhe i ashpër i cili përfundoi duke e izoluar Shqipërinë. Kjo është për të ardhur keq dhe për tu pikëlluar”, ka thënë Kurti.

Ndërkohë ai ka folur edhe për qasjen e tij ndaj Kosovës.

“Ka mundur të shumë më tepër. Por edhe rrethanat nuk kanë qenë të lehta dhe po e shihni se pas shkuarjes së atij regjimi u bënë tre dekada. Tre dekada këndej, tre andej. Nuk mund të jem i kënaqur me rolin inferior që ka pasur Shqipëria ndaj Jugosllavisë. Por nuk jam i kënaqur me këta që janë inferior ndaj Serbisë shumë më të dobët”, shtoi Kurti./Express/